buddhistbookprojectpoland.blogspot.com
The Buddhist Book Project Poland
jest międzynarodowym projektem zmierzającym do realizacji trzech głównych celów:
1. Gromadzenia, ochrony i udostępniania światowego piśmiennictwa dotyczącego buddyzmu.
2. Tworzenia centrum informacyjnego, prezentującego światowy dorobek w zakresie studiów buddyjskich.
3. Prowadzenia działalności promocyjnej, poprzez organizowanie konferencji, wykładów, wystaw, oraz działalność wydawniczą.
"The Buddhist Book Project Poland" realizowany jest w Książnicy Pomorskiej - jednej z największych i najnowocześniejszych bibliotek w Polsce.
13 maja 2000 miała miejsce oficjalna inauguracja projektu. Dokonał jej J. Ś. XIV Dalajlama Tenzin Gyatso. Szanowny gość w mowie inauguracyjnej podkreślił swe osobiste wsparcie dla tego przedsięwzięcia.
"Cieszę się niezmiernie, że ta cenna i starożytna wiedza znajdzie swój dom w tak wspaniałej, nowoczesnej bibliotece" - mówił J. Ś. Dalajlama w przemówieniu inauguracyjnym. Następnie recytował modlitwę w intencji powodzenia projektu i podarował bibliotece dwie cenne sutry: Sutrę Diamentowej Klingi i Sutrę Doskonałości Mądrości w Ośmiu Tysiącach Wersetów.
W sierpniu 2000 powstał Dział Studiów Buddyjskich i Kultur Dalekiego Wschodu, przekształcony następnie w Czytelnię Kultur Dalekiego Wschodu.
Patronage of His Holiness The Dalailama Tenzin Gyatso
W sierpniu 2001 J. Ś. Dalajlama objął projekt osobistym patronatem.
Otrzymujemy wsparcie i dary z całego świata. Dzieki szczodrości instytucji i osób prywatnych w niedługim czasie zgromadziliśmy ponad 5 000 książek. Liczba ta stale rośnie i wierzymy, że The Buddhist Book Project Poland przyczyni się do lepszego poznania i zrozumienia buddyzmu, tematyki wciąż wzbudzającej zainteresowanie, lecz nadal słabo znanej w Europie.
Obecnie zbiory Kolekcji Kultur Dalekiego Wschodu są dostępne w Wypożyczalni Głównej Książnicy Pomorskiej.
ACADEMIA BUDDHICA
"Academia Buddhica" jest serią wykładów mającą na celu prezentowanie filozofii i kultury buddyjskiej oraz zagadnień wiążących się z tą tematyką.
Gośćmi "Academii" są naukowcy z kraju i zagranicy, często znani i cenieni w na polu studiów buddyjskich. Spotkania gromadzą liczną publiczność i stają się niejednokrotnie forum długich i zażartych dyskusji.
Lista spotkań z cyklu Academia Buddhica w blogu i wydarzeniach.
visit our FACEBOOK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz