2000-2010

13 maja 2000
Oficjalna inauguracja projektu.

Gościem Książnicy Pomorskiej był J.Ś. Dalajlama XIV Tenzin Giaco. Biblioteka otrzymała w prezencie od szanownego gościa dwie stare i wyjątkowo cenne sutry: "Sutrę Diamentowej Klingi" i "Sutrę doskonałej mądrości w ośmiu tysiącach wersów". Stały się one symbolem powstającego księgozbioru. W swojej mowie inauguracyjnej J. Ś. Dalajlama podkreślił wagę gromadzenia i ochrony starożytnej wiedzy i kultury buddyjskiej.

Tego dnia zorganizowane zostało także seminarium "Słowo Buddy. Pisma różnych tradycji buddyjskich." J. Ś. Dalajlama otworzył także wystawę "Buddyzm i Tybet w zbiorach Książnicy Pomorskiej" (13 - 31 maja).

Na zakończenie wizyty Jego Świątobliwość posadził magnolię i odsłonił tabliczkę upamiętniającą pobyt w Książnicy Pomorskiej.

 
1 sierpnia 2000
Dyrektor Książnicy Pomorskiej Stanisław Krzywicki powołał Dział Studiów Buddyjskich i Kultur Dalekiego Wschodu. Dział stał się siedzibą biura projektu i miejscem gdzie dostępne są tytuły z księgozbioru buddyjskiego.

 
28 sierpnia 2000
Pierwsza wizyta Państwa Małgorzaty i Piotra Klafkowskich. Goście przekazują cenne dary wzbogacające księgozbiór. Są nimi:

1.Konstytucja Tybetu, wydanie dwujęzyczne tybetańsko-angielskie, 1963 (Dharamsala).

2.Sutra Złotego Wieku, wydanie współczesne przy wykorzystaniu tradycyjnych matryc drewnianych.

3.Vinaja Sutra, wydana w Indiach w roku 1959. Jeden z pierwszych druków tybetańskich na wychodźstwie.

4.Gesar Chan. Jeden z tomów słynnego środkowoazjatyckiego eposu bohaterskiego, do tej pory nie wydanego w całości.

5.Trzytomowy zbiór nauk dzogczen pochodzący w swej głównej części od nauczyciela tybetańskiego Longczena Rabdżampy.

 
26 sierpnia 2000
Wizyta Raimunda Beyerleina, właściciela niemieckiego wydawnictwa " Beyerlein & Steinschulte" z siedzibą w Herrnschrot. Wydawnictwo specjalizuje się w tłumaczeniach sutr kanonu palijskiego i wraz z Pali Text Society i Buddhist Pubilshing Society uchodzi za wiodące w tej tematyce. Pan Beyerlein przekazał wszystkie tytuły wydane przez jego wydawnictwo i zadeklarował stałą współpracę.

 
15 września 2000
Pierwszy, inauguracyjny wykład z serii "Academia Buddhica". Gościem Książnicy byli Marek Górny i Piotr Wasyl, którzy przedstawili wykład zatytułowany "Tradycja Bon i Dzogczen na tle buddyzmu tybetańskiego".

 
19 - 23 września 2000
Wizyta dr Andreya Terentieva, tłumacza i wydawcy literatury buddyjskiej. Gość z St. Petersburga przekazał bibiotece cenne zbiory, w tym XIX-wieczne, rękopiśmienne teksty medytacyjne pochodzące z Buriacji, oraz pięciotomowy przekład "Lam-rin" autorstwa Tsonkapy - będący jednym z pierwszych pełnych tłumaczeń na języki zachodnie.

 
30 września 2000
Wizyta Geshe Tenpa Choepel'a, jednego z najbardziej wykształconych współczesnych nauczycieli tradycji Gelugpa. Geshe zwiedził bibliotekę i przekazał kolejne tytułu, wzbogacające księgozbiór buddyjski.

 
12 października 2000
Kolejny spotkanie z serii "Academia Buddhica". Lama Rinczen wygłosił wykład zatytułowany "Tybetańskie Koło Życia - wprowadzenie do psychologii buddyjskiej"

 
3 listopada 2000
Trzeci wykład z serii "Academia Buddhica". Jim Scott mówił na temat "Nauk Maitrei - Buddy przyszłości".

 
11- 18 grudnia 2000
Wizyta Alexeia Romanova, przedstawiciela Biblioteki Narodowej Rosji w St. Petersburgu. Nawiązana została cenna współpraca zapewniająca dostęp do bogatej literatury rosyjskiej poświęconej studiom orientalnym i buddyjskim. Księgozbiór buddyjskizostał wzbogacony o cenne pozycje, w tym prace rodziny Rerichów.

 
15 grudnia 2000
Wizyta Lamy Jampa Thaje z Manchesteru. Kolekcja buddyjska została wzbogacona o oryginał tybetańskiego dzieła Patrula Rinpocze "Słowa mistrza Samatabhadry" ('Kunzang Lama'i szallung')

 
13 stycznia 2001
Oficjalne otwarcie czytelni Oddziału Studiów Buddyjskich i Kultur Dalekiego Wschodu. Otwarciu towarzyszyła promocja książki "Słowo Buddy. Pisma różnych tradycji buddyjskich", będącej materiałami posemianryjnymi. W czytelni, której wystrój nawiązuje do sztuki orientalnej, udostępniane są książki z kolekcji buddyjskiej.

 
9 lutego 2001
Spotkanie z cyklu "Academia Buddhica". Dr Piotr Klafkowski wygłosił wykład "Wprowadzenie do buddyzmu i studiów buddyjskich".

 
16 lutego 2001
Znany niemiecki językoznawca i logik Karl Brunnchölzl wygłosił wykład zatytułowany "Logika buddyjska" Było to kolejne spotkanie z serii "Academia Buddhica".

 
6 marca 2001
O "Czterech Szlachetnych Prawdach - sercu buddyjskich nauk", mówił Lama Rinczen.

 
12 kwietnia 2001
Dr Piotr Klafkowski wygłosił wykład: "Tybetańska literatura historyczna. Charakterystyka i najważniejsze źródła"

 
21-29 kwietnia 2001
Wizyta pracowników Książnicy w Bibliotece Narodowej Rosji w St. Petersburgu. Omówiono możliwość organizacji konferencji i wystawy: " Literatura buddyjska Rosji. Skarby, publikacje i programy badawcze." Nawiązano kontakty zapewniające regularne wzbogacanie księgozbioru o cenne publikacje rosyjskie.

 
17-19 maja 2001
Wizyta Margaret Mitchell, przedstawicielki amerykańskiego wydawnictwa "Dharma Publishing". Biblioteka otrzymała kolejne tytuły wydane przez Dharma Publishing. Nawiązano także współpracę w dziedzinie wspólnych wydawnictw w przyszłości.

 
2 czerwca 2001
"Dzień Tybetański" w Książnicy Pomorskiej.
Ambasador Indii Pan Narayan dokonał uroczystego przekazania ksiąg legendarnej serii "Śata-Pitaka". Seria stworzona przez profesora Raghu Virę i kontynuowana przez jego syna profesora Lokesha Chandrę prezentuje najważniejsze dzieła duchowej kultury Azji. Wydawana przez Międzynarodową Akademię Kultury Indyjskiej seria ta stanowi jedno z najważniejszych źródeł studiów nad buddyzmem i orientem.
W programie "Dnia tybetańskiego" znalazł się również wykład dr Piotra Klafkowskiego poświęcony osobie profesora Lokesha Chandry.

Miało miejsce także otwarcie wystawy "Szlakiem tybetańskich pielgrzymów", będącej plonem prawie rocznych badań terenowych pracowników Polskiej Akademii Nauk.

Na zakończenie spotkania goście posadzili pamiątkową magnolię.



6 czerwca 2001
Goście z Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu: Katarzyna Czopek i Łukasz Kraszyński w wykładzie zatytułowanym "Stare duchy, nowe duchy. Pół wieku chińskiej okupacji Tybetu" mówili o historii i współczesnej sytuacji Tybetu. Wykład został zorganizowany w dniu urodzin J. Ś. Dalajlamy.

 
12 czerwca 2001
Geshe Nyima Dakpa Rinpocze wygłosił wykład na temat tradycji Bon.

 
3 sierpnia 2001
Wizyta posła Czesława Bieleckiego, który podarował komputer notebook na potrzeby Działu Studiów Buddyjskich.

 
10 sierpnia 2001
Gościem biblioteki był Tenzin Wangyal Rinpopocze, który wygłosił wykład zatytułowany "Śmierć, umieraniie i stan pośredni"

 
21 sierpnia 2001
J. Ś. Dalajlama objął patronat nad "The Buddhist Book Project Poland"

 
19 października 2001
Dr Agata Bareja-Starzyńska z UW wygłosiła wykład poświęcony historii i współczesności buddyzmu w Mongolii.

 
7 listopada 2001
Ven. Lhundrub Jinpa wygłosił w ramach "Academia Buddhica" wykład zatytułowany: "Wprowadzenie do Sutry Diamentowej Klingi"

 
23 listopada 2001
Dr Krzysztof Kosior z UMCS w Lublinie mówił na temat "Heroicznego rysu etyki buddyjskiej".

 
14 grudnia 2001
Lama Rinczen wygłosił wykład zatytułowany "Sześć paramit-ścieżka bodhisattwy".

 
8 stycznia 2002
Anna Urbańska wygłosiła wykład zatytułowany: "Kailas - góra bogów i pielgrzymów"

 
8 lutego 2002
Jane Friedewald wygłosiła wykład: "Buddyzm a medytacja".

 
15 marca 2002
Marek Mejor wygłosił wykład zatytułowany: "Kanon buddyjski - jego powstanie i rozwój".

 
16 kwietnia 2002
Wizyta ambasadora Polski w Mongolii Pana Krzysztofa Dębnickiego.

 
17 kwietnia 2002
Wizyta Pani Nataszy Goerke, znanej pisarki młodego pokolenia.

 
9 maja 2002
Prof. Tomasz Pietrzykowski wygłosił wykład zatytułowany "Szambala - mit czy rzeczywistość".




24 maja 2002
Karl Brunnhoelz "Fundamentalne dobro - tybetańska koncepcja Natury Buddy".

 
16 czerwca 2002
Premiera radiowa słuchowiska "Mnich i filozof", zrealizowanego przez Polskie Radio Szczecin z inicjatywy i przy współpracy Działu Studiów Buddyjskich Książnicy Pomorskiej. Godzinne słuchowisko jest adaptacją książki Jeana-Francoisa Revela i Matthieu Ricarda o tym samym tytule. Reżyseria: Waldemar Modestowicz, obsada: Adam Ferency i Jacek Polaczek.

 
19 - 26 lipca 2002
Wizyta tybetańskiej mniszki z klasztoru Ganden Choling w Dharamsali. Podczas wizyty gość wraz z tłumaczką Panią Joanną Grelą pomagał w katalogowaniu tekstów buddyzmu tybetańskiego, znajdujących się w zbiorach Książnicy Pomorskiej.

 
2 września 2002
Bibliotekę odwiedził Chris Tamdjidi, Dyrektor Shambhala Europe. Gość wygłosił wykład zatytułowany "Buddyzm i biznes?".

 
28 września - 5 października 2002
"Mandala for World Peace, Poland 2002".
Dzięki życzliwości Czcigodnego Tengi Rinpocze, który jako opat klasztoru Benczen oddelegował swoich uczniów do Szczecina, w holu Książnicy Pomorskiej powstała mandala Czerwonego Czenrezika (tyb. Gjalła Gjamtso). W ramach wydarzenia "Mandala for World Peace, Poland 2002", w intencji światowego pokoju, wykonali ją dwaj mnisi: Tsundru Zangpo i Rinczen Namgjal. Czcigodny Tenga Rinpocze jest jednym z największych mistrzów buddyzmu tybetańskiego, a mnisi z jego klasztoru słyną z niebywałego kunsztu także w sztuce sypania mandali.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: http://www.mandala.eu.org

 
3 października 2002
Lama Rinczen wygłosił wykład zatytułowany "Mandala".

 
28 listopada 2002
Prof. Peter J. Conradi wygłosił wykład "Święta ścieżka wojownika. Rozwijanie nieustraszoności i wrażliwości".

 
11 grudnia 2002
Dr Aleksander Berzin wygłosił wykład zatytułowany "Czym jest karma i jak z nią pracować".

 
12 grudnia 2002
Dr Aleksander Berzin wygłosił wykład zatytułowany "Buddyjska nauka
o odradzaniu się".

 
7 marca 2003
Czcigodny Daiko Kanzen Osho wygłosił wykład "Wprowadzenie do buddyzmu Zen".

 
25 kwietnia 2003 Jane Friedewald wygłosił wykład zatytułowany "Nieprawdziwa tożsamość. Buddyjska nauka o ego i ograniczonej samoświadomości".
 
17 maja 2003
Jego Świątobliwiść Dalajlama udzielił audencji Monice Gogolin - przedstawicielce the Buddhist Book Project Poland.

 
5 czerwca 2003
Prof. Tomasz Pietrzykowski wygłosił wykład zatytułowany "Buddyzm a światopogląd naukowy".

 
12 czerwca 2003
Dr Krzysztof Kosior wygłosił wykład: "Buddyzm Czystej Ziemi. Krótka historia".

 
19 września 2003
Prof. Tomasz Pietrzykowski wygłosił wykład "Szambala: czy to kolejny tom Harry Pottera?".

 
4 października 2003
Zakończono prace nad kopią piaskowej mandali Czerwonego Czenrezika, która zawisła na suficie czytelni Działu Studiów Buddyjskich.

 
10 października 2003
Zorganizowano "Czado - japońską ceremonie herbacianą".

 
7-14 listopada 2003
W dniach 7 - 14 listopada gościł w Książnicy Pomorskiej Dr Kalsang Wangyal, lekarz z działającego pod patronatem J. Ś. Dalajlamy Instytutu Medycyny Tybetańskiej Men Tsee Khang w Dharamsali. Gość pomagał w opracowywaniu tekstów tybetańskich z kolekcji buddyjskiej. Nagrał także wersję dzwiękową Sutry Diamentowej Klingi podarowanej bibliotece przez J. Ś. Dalajlamę w roku 2000. Udzielił też wywiadu na antenie Radia ABC.

 
28 listopada 2003
Jim Scott wygłosił wykład "Buddyzm w nowoczesnym społeczeństwie technicznym".

 
18 marca 2004
Prof. Peter J. Conradi wygłosił wykład zatytułowany "Medytacja a życie codzienne".

 
4 kwietnia 2004
Przekazanie przez Ambasadę Mongolii w Polsce czterech wiekowych sutr buddyjskich.

23 kwietnia 2004

Małgorzata Gdok Klafkowska wygłosiła wykład zatytułowany "Mikołaj Rerich i idea Pax Cultura".

 
14 maja 2004
Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpocze wygłosił wykład "Komentarz do Diamentowej Sutry".

 
23 lutego 2005
"Wyprawa Śladami Benedykta Polaka". Spotkanie z uczestnikami i pokaz slajdów.

 
14 maja 2005
"Ex Oriente Lux" prezentacja zbiorów dalekowschodnich Książnicy Pomorskiej. Gość specjalny - Ksawery Jasieński czytał fragmenty dzieł literatury dalekowschodniej.

18 maja 2005
Mniszka tybetańska Ngałang Sangdrol wygłosiła wykład "Tybet - ginąca kultura".

 
20 maja 2005
Pavlos Hasanagas mówił na temat "Jogi w życiu codziennym".

 
23 czerwca 2005
David Schneider zaprezentował wykład "Budda i król" - Nauki buddyjskie w świeckich społeczeństwach Zachodu.

 
8 września 2005
Sabine Rolf i Peter Conradi wygłosili wykład "Ludzka Mandala. Jak w praktyce budować oświecone społeczeństwo?"

 
9 września 2005
Changling Rinpocze dał wykład "Starożytne nauki Tybetu - tradycja Ningmapy"

 
27 września 2005
Wizyta przedstawicieli Europejskiej Unii Buddyjskiej.

 
21 października 2005
Prof. Tomasz Pietrzykowski wygłosił wykład pod tytułem "Opinie - ulubiona strategia ego"

 
24 października 2005
Mistrz Kaisen przedstawił wykład "Sztuka kaligrafii. Medytacja zaklęta w piśmie" połączony z pokazem kaligrafii japońskiej autorstwa Ejun'a Iechika.

 
17 marca 2006
Frank Scott wygłosił wykład "Taszi Delek. Zarys języka tybetańskiego"

 
10 maja 2006
W Muzeum Lubuskim w Gorzowie www.muzeumlubuskie.pl Paweł Kamienowski wygłosił prelekcję na temat projektu 'Książka buddyjska w Polsce" oraz Diamentowej Sutry. Wykład towarzyszył wystawie "Pałac Diamentowego Buddy".


27 października 2006
Łukasz Mazurek wygłosił wykład "Nada Brahma - Świat jest dźwiękiem. Dalekowschodnie koncepcje zdrowia".


17 listopada 2006
W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom", aktorzy: Grażyna Wojtczak i Mateusz Kostrzyński czytali bajki buddyjskie szczecińskim przedszkolakom i wychowankom ośrodka integracyjnego. Było to pierwsze spotaknie z cyklu: "Bajki z Dalekiego Świata".


1 grudnia 2006
Tomasz Szczygielski wygłosił wykład zatytułowany: "Podstawowa natura umysłu i jej urzeczywistnienie"


13 grudnia 2006
Udział w seminarium "Tybet - sumienie ludzkości" organizowanym przez ELSA Szczecin.



2 marca 2007
Czcigodny Daiko Kanzen Osho mówił na temat "Kim był Budda i czego nauczał"



13 kwietnia 2007
Roger Urbanowicz zaprezentował wykład zatytułowany "Buddyjska wizja świata"



25 kwietnia 2007
W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom", aktorka Ewa Sobiech czytała szczecińskim przedszkolakom bajki "Dżataki". Było to kolejne spotaknie z cyklu: "Bajki z Dalekiego Świata".



25 maja 2007
Dr Piotr Klafkowski wygłosił wykład zatytułowany "Jak powstawały kanony pism buddyjskich"



04 czerwca 2007

Odbyła się edycja specjalna ACADEMIA BUDDHICA.

J. Ś. Gangteng Tulku Rinpocze wygłosił wykład "Dzogczen - tradycja wielkiej doskonałości - na tle innych szkół buddyzmu tybetańskiego"



15 czerwca 2007

Dr Piotr Klafkowski dał wykład zatytułowany "Buddyzm w Indiach w czasach Buddy i współcześnie"



18 czerwca 2007

Wizyta Czcigodnego Bhante Bodhidhamma fundatora i prezydenta Bodhidhamma International Mission India oraz International Buddhist Youth Organisation, India. Gość prowadzi także społeczną inicjatywę dla młodzieży pod nazwą One Drop India.



5 września 2007

J. Ś. Pakciok Rinpocze dał wykład zatytułowany "Współczucie i mądrość - istota buddyjskiej ścieżki."



21 września 2007

Dr Krzysztof Kosior zaprezentował wykład "Arhat i bodhisattwa. Ideały oświecenia w buddyzmie."



19 października 2007

Prof. Bill Karelis dał wykład: "Zdrowie, choroba i kuracja według psychologii buddyjskiej"



23 listopada 2007 
Jane Friedewald - Pathan wygłosiła wykład "Rozwijanie dobroci i współczucia"


11 stycznia 2008
Khenpo Gawang zaprezentował wykład "Sutra Serca - o czym mówi buddyjski tekst sprzed wieków"


25 kwietnia 2008 Prof. Tomasz Pietrzykowski "Karma a dobro podstawowe"

23 maja 2008Prof. John Myrdhin Reynolds „Nauki Dzogczen w tybetańskiej tradycji"


28 czerwca 2008
Harada Shodo Roshi "Jak unikać cierpienia w świecie pełnym pomieszania i lęku"

27 listopada 2008
Prof. John Myrdhin Reynolds „Dzogczen i medytacja buddyjska. Wprowadzenie do natury umysłu"

27 lutego 2009
Prof. Tomasz Pietrzykowski "Co współczesnemu człowiekowi może dać medytacja?"



25 września 2009 
John Reynolds "Energia kobiet w duchowych tradycjach Tybetu"



4 grudnia 2009 
Uroczyste otwarcie podwójnej wystawy o Tybecie w rocznicę przyznania J.Św. Dalajlamie pokojowej nagrody Nobla, a także z okazji zbliżającej się w maju 2010 r. dziesiątej rocznicy wizyty Dalajlamy w Szczecinie i inauguracji Projektu Książki Buddyjskiej w Polsce.
Część pierwsza wystawy to "Namaste - Indie, Tybet, Nepal", prezentacja obrazów Tomasza Klimaczyka powstałych w wyniku podróży po Tybecie.
Część druga to odsłonięcie unikalnych zbiorów Książnicy Pomorskiej pt. "Nieznany Tybet Dalajlamy".



18 maja 2010
10. ROCZNICA PROJEKTU BIBLIOTEKA DALEKOWSCHODNIA 

Spotkanie jubileuszowe:
10. Rocznica wizyty J. Św. Dalajlamy w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie 

i powołania The Buddhist Book Project Poland [Biblioteka Dalekowschodnia].
Przegląd archiwalnych fotografii, podsumowanie dotychczasowej działalności i omówienie perspektyw rozwoju Biblioteki Dalekowschodniej. 
WYSTAWA dotycząca dziesięciolecia Projektu i szczególnie ciekawych zbiorów z Kolekcji.



21 maja 2010 
ODISSI - najstarszy taniec świata, spotkanie z Ishangri-Sevą, tacerką Odissi.

 
9-12 września 2010
Lama John M. Reynolds Atiyoga: Głębokie Zrelaksowanie i Radzenie sobie ze stresem w tybetańskiej praktyce Academia Buddhica

11.09.2010 – 09.10.2010

„Wyprawa Tybet 2010” jest projektem fotograficznym, którego celem jest zebranie materiałów fotograficznych z podróży po Tybecie. Marcin Zaborowski przez ponad 2 tygodnie będzie poznawał kulturę i region tybetański oraz przygotuje materiał fotograficzny i filmowy, który po zakończeniu wyprawy zostanie zaprezentowany w postaci wystawy fotograficznej i wernisażu.
http://marcinzaborowski.com/







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz