piątek, 3 stycznia 2020

Academia Buddhica 10.01.2020

Prof. John Myrdhin Reynolds (Lama Vajranatha) - Czy Budda może pić wino?

10.01.2020, piątek godz. 18:00, Aula Książnicy Pomorskiej
ul. Podgórna 15/16, Szczecin
wstęp wolny

Na ogół zaawansowane praktyki medytacji bądź kontemplacji kojarzymy z ascezą, życiem klasztornym - skromnym, pozbawionym światowych uciech. Jednak w legendach o oświeconych mistrzach zdarza się nam poznać buddyjskich (i nie tylko) nauczycieli, którzy łamią te stereotypowe wyobrażenia. Mistrzowie duchowi często zachowują się jak my: szaleni jogini nie stronią od seksu, alkoholu i zabaw. A jednak różnią się od nas zasadniczo, bo wszystko co robią, służy dobru innych i zawsze towarzyszy temu mądrość.

Czy to jest w ogóle możliwe? Pogodzić rozpasane życie z mistyczną kontemplacją? Swawole z opanowaniem umysłu? Wolność z dyscypliną?
Jak odróżnić kogoś kto jest autentycznie wyzwolony z okowów świata od nędznego utracjusza?
Czy sami możemy stać się wolni od ograniczeń pozostając jednocześnie godnymi zaufania przewodnikami dla siebie i innych?

Być może na te właśnie pytania odpowie w nadchodzącym wykładzie prof. John Myrdhin Reynolds.

J.M.Reynolds (Vajranatha Lama) jest pisarzem i wykładowcą, ekspertem w najwyższej medytacji Ati Yogi, tantry oraz naukach okultystycznych wicca i szamańskich, studiował Sanskryt, język tybetański,język i kulturę arabską, Buddyjską filozofię i religioznawstwo na kilku amerykańskich uniwersytetach i żył przez dziesięć lat w Indiach i Nepalu, badając i praktykując Buddyjską medytację i Dzogczen. W 1973 r. został wyświęcony na Ngakpa Lamę w tradycji Buddyzmu Tybetańskiego Nyingmapa przez Jego Świątobliwość Dudjoma Rinpocze. Od tamtego czasu nauczał w całej Europie i Ameryce, dając wykłady i prowadząc warsztaty buddyjskiej oraz niebuddyjskiej medytacji i personalnego rozwoju.
Autor licznych książek. W zbiorach Książnicy znajduje się kilka tytułów, w tym najbardziej znane w Polsce "Czarownice i dakinie".

Zapraszamy serdecznie!


11-12 stycznia 2020
seminarium poświęcone Dzogczen
Dzogczen  i medytacja buddyjska – bezpośrednie wprowadzenie w Umysł i Naturę Umysłu.
Podczas weekendowych warsztatów medytacyjnych skupimy się w na faktycznych metodach medytacji w kwestii cyklu nauk Dzogczen Semde w prosty, bezpośredni i dostępny sposób.

Kunzang Ling, Szczecin
https://www.facebook.com/events/712277059286615/

Medytacja zawsze leżała w sercu buddyjskiej praktyki, nie tylko w Tybecie, ale i w całej Azji. Nacisk kładzie się w niej na uważność i obecność, na kultywowanie wnikającego wglądu we własne procesy umysłowe oraz na osiągnięcie spokoju umysłu. W kwestii nauk Buddy znanych jako Dzogczen, tj. „wielkiej doskonałości” stosuje się metody przekształcenia pochodzące z sutr i tantr, jednak realizuje się je właśnie z punktu widzenia Dzogczen.  W kontekście tych nauk wizualizacje sprowadza się do minimum, ponieważ praktykujący zostaje wprowadzony bezpośrednio w pierwotną podstawę, która leży poza pomieszaną i nieefektywną pracą zwykłego umysłu uwikłanego w Samsarę. Ten pierwotnie czysty stan nazywany jest stanem naturalnym lub naturą umysłu.

Ofiara dla Lamy i na pokrycie kosztów organizacyjnych seminarium to 250 zł/osobę
Dla osób regularnie płacących składkę na Misję Kunzang Ling 200zł/osobę
Ilość miejsc ograniczona. Liczy się pierwszeństwo zgłoszeń do 5.01.2020r. na mail. info@kuntuzangpo.net