środa, 29 sierpnia 2018

Academia Buddhica 6.09.2018

Academia Buddhica zaprasza na wykład otwarty

Trzy style praktyki duchowej: świecka, mnisia i jogiczna w tradycji Ningma buddyzmu tybetańskiego.
Chimed Gyaltsen Rinpocze

6.09.2018, czwartek
17.30
Aula Książnicy Pomorskiej
ul. Podgórna 15/16
Wejście od ul. Podgórnej (parking), do dyspozycji winda z sali Kolumnowej na poziom 3A albo 4A.
wstęp wolny



W tradycyjnych społecznościach buddyjskich ci, którzy podążają duchową ścieżką, prezentują trzy główne style praktyki.
- Pierwszą, najliczniejszą grupą są praktykujący buddyzm ludzie świeccy. Ze względu na zobowiązania rodzinne i społeczne nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na medytacje czy studiowanie ksiąg.
- Drugą grupę stanowią mnisi. Bycie zakonnikiem oznacza rezygnację z posiadania domu, rodziny i pracy zarobkowej i poświęcenie całego swego czasu na praktyki religijne.
- Trzecia grupa to medytujący jogini. Są to osoby, które ani nie angażują się w życie rodzinno-społeczne, ani nie pozostają w klasztorze. Całą swoją energię skupiają na praktyce medytacji.
Zarówno mnichów, jak i joginów obdarza się we wszystkich krajach buddyjskich wielkim szacunkiem. Udzielanie im pomocy i wsparcia stanowi jedną z praktyk religijnych ludzi świeckich.

Powyższy podział na trzy grupy jest oczywiście jedynie ogólnym schematem. Rinpocze omówi różne aspekty praktyki medytacyjnej i związane z nią aktywności w społeczeństwie.

Chimed Gyaltsen Rinpocze jest cenionym nauczycielem medytacji z klasztoru Khordong w tybetańskiej prowincji Kham. Uznany został za inkarnację Chokyi Gyaltsena Rinpoche.

Zapraszamy serdecznie!
The Buddhist Book Project Poland w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

-----------

więcej informacji
Facebook
Kunzang Ling Poland, Szczecin  - Kuntuzangpo.net


wtorek, 29 maja 2018

Academia Buddhica 8.06.2018

Academia Buddhica zaprasza na wykład otwarty

Tsa Lung - praktyka uzdrawiania w medycynie tybetańskiej
Ryszard Adamiak

piątek 8 czerwca 2018
18.00
Aula Książnicy Pomorskiej
ul. Podgórna 15/16
Wejście od ul. Podgórnej (parking), do dyspozycji winda z sali Kolumnowej na poziom 3A

albo 4A.
wstęp wolny



Ryszard Adamiak
Instruktor Medytacji Ligmincha Polska. Osobisty uczeń tybetańskiego nauczyciela Tenzina Wangyala, znanego w Polsce i na świecie autora książek o starożytnej tybetańskiej tradycji Yungdrung Bon, w Polsce wydanych przez REBIS. Tenzin Wangyal Rinpocze był gościem Książnicy Pomorskiej w roku 2001.

Ostatecznym celem medytacji jest nauczenie się jak stabilnie przebywać w czystej, otwartej świadomości. Zdolność taką rozwinąć można poprzez uwalnianie zaburzeń fizycznych, blokad emocjonalnych i energetycznych oraz zaburzeń mentalnych.
Pięć ćwiczeń Tsa Lung to metoda, dzięki której krok po kroku możemy rozpoznawać i oczyszczać przeszkody. Te proste do wykonania, ale potężne ćwiczenia mogą być używane jako przygotowanie do innych praktyk medytacyjnych, ale także jako główna praktyka wspierająca doświadczenie otwartej świadomości w codziennym życiu. Ćwiczenia mogą pomóc w:
•    oczyszczeniu przeszkód powodujących choroby czy silne negatywne emocje;
•    oczyszczeniu sił, kierujących zaburzającymi myślami;
•    oczyszczeniu subtelnych przeszkód, zaburzających zdolność do rozpoznania i przebywania w naturalnym stanie umysłu.

W języku tybetańskim tsa oznacza kanał, a lung oznacza oddech witalny lub wiatr (pranę). Poprzez połączenie skupienia umysłu, oddechu i ruchów fizycznych, w każdym ćwiczeniu tsa lung otwieramy konkretną czakrę (centrum energetyczne) w ciele. Oczyszczamy przeszkody, które przeszkadzają w rozpoznaniu czystej i otwartej przestrzeni istnienia.

Pięć ćwiczeń Tsa lung zostało opisane w książce Przebudzanie świętego ciała, Tenzin Wangyal Rinpocze, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2012 (do wypożyczenia w Książnicy Pomorskiej).

Zapraszamy także do oglądnięcia filmu z polskimi napisami, na którym Marcy Vaughn, uczennica Tenzina Wangyala Rinpocze, uczy i prowadzi praktykę Tsa lung http://vimeo.com/59425189

Zapraszamy serdecznie!

The Buddhist Book Project Poland w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

-----------

Kurs medytacyjno-treningowy
9-10 czerwca 2018

Sobota     10-17
Niedziela  10-15

miejsce zostanie podane po wykładzie
cena 50,00 zł za 1 dzień kursu
zapisy tel. 697 998 885

Wykład i kurs poprowadzi instruktor Ligmincha Polska - Ryszard Adamiak




środa, 31 stycznia 2018

Academia Buddhica 8.02.2018


 
 

Academia Buddhica zaprasza na spotkanie autorskie

Nam Thar - Mity Buddyjskie
Lena Leontyeva, Marzena Popławska

8.02.2018
17.00-19.00
Sala im. Zbigniewa Herberta
Książnica Pomorska, Szczecin, ul. Podgórna 15/16

"Namthar - Podróż Miłość Wyzwolenie" to powieść, której obejmująca ponad 2500 lat fabuła rozgrywa się w Indiach, Nepalu, Tybecie i Anglii. Czwórka głównych bohaterów – trzej wojownicy (Aria, Kirti i Sudewa) oraz tancerka o imieniu Sonali – spotykają się w pięciu żywotach, wchodząc w różne relacje i pokonując rozmaite przeszkody na drodze do odkrycia tajemnicy Wyzwolenia.

W ubiegłym roku premierę miała rosyjskojęzyczna wersja książki, w styczniu planowana jest premiera polska i angielska. Trwają prace nad audiobookiem (tutaj swój akcent ma również Szczecin), a w perspektywie jest też ekranizacja oraz powstanie drugiej części książki.

W trakcie spotkania będzie można wysłuchać fragmentów książki (aktorzy Teatru Współczesnego) przy oprawie muzycznej na żywo (muzykę skomponowaną na potrzeby audiobooka wykonają kameralnie instrumentaliści Akademii Sztuki w Szczecinie).

Lena Leontyeva jest nauczycielką buddyzmu Diamentowej Drogi, z wykształcenia matematyk i historyk. Ukończyła w Indiach buddyjską uczelnię Karmapa International Buddhist Institute. Na prośbę Lamy Ole Nydahla, przekształciła swój doktorat o okresie w historii buddyzmu, kiedy przechodził on z kultury indyjskiej do tybetańskiej w powieść Nam Thar.

Marzena Popławska – absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Producentka i Prezes Fundacji filmowej Moma Film. Organizowała Festiwal Filmów Buddyjskich „Włóczędzy Dharmy”. Od lat chciała ożywić sztukę buddyjską. Na widok pierwszych prób animacji buddyjskiego Drzewa Schronienia 17 Karmapa Trinley Thaye Dorje powiedział: “Zawsze życzyłem sobie, aby ktoś coś takiego zrobił...”

Zapraszamy serdecznie